Artroskopia kolana
Artroskopia kolana jest małoinwazyjną metodą diagnostyczno-terapeutyczną wnętrza stawów. Dzięki niej lekarz może dokładnie przyjrzeć się chorym stawom od środka, i jednocześnie wykonać zabieg mający na celu złagodzenie objawów. Stawy mogą być leczone ze wszystkich stron jednocześnie. Zaletą artroskopii jest krótszy pobyt chorego w szpitalu oraz mniejszy odesetek powikłań po zabiegu.
Dodatkowo dzięki artroskopii istnieje możliwość dokładnego przyjrzenia się nawet najbardziej ciasnym miejscom w stawie, których leczenie metodą tradycyjną (otwarte cięcie) jest niemożliwe. W trakcie zabiegu kolana wykonuje się kilka niewielkich punktowych nacięć, a następnie wprowadza się mikrokamerkę i narzędzia. Zabieg charakteryzuje się brakiem obecności krwi, a dzięki niedużym nacięciom dolegliwości pooperacyjne związane są tylko z leczeniem.
Artroskopia kolana - wskazania
Wśród schorzeń kolana, które są obecnie leczone przy pomocy artroskopii, znajdują się:
- ostre zmiany urazowe powodujące „blokadę kolana” czyli niemożność wykonywania prawidłowych ruchów w stawie na skutek blokowania go przez wolny fragment tkanki, połączone z ostrym bólem i obrzękiem; przykładami są złamania w obrębie powierzchni stawowych z przemieszczeniem, pęknięcia lub rozerwania łąkotek;
- zmiany urazowe wywołujące niestabilność stawu kolanowego np. pęknięcie lub zerwanie więzadła krzyżowego;
- zmiany pourazowe lub pozapalne takie jak pęknięcie, rozwarstwienie łąkotki, przerost fałdu maziowego;
- zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej zwane chonodromalacją;
- obecność ciała obcego w stawie,
- RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów,
- obecność torbieli okołostawowych,
- nowotwór rozwijający się w obrębie stawów,
- obrzęki stawów i dolegliwości bólowe stawów o charakterze przewlekłym,