Terapia kwasem hialuronowym

Organizm ludzki wytwarza płyn maziowy w stawach, aby ułatwić ruch i zniwelować tarcie. Zabieg, polegający na zastosowaniu iniekcji kwasu hialuronowego (HA), określany jako wiskosuplementacja, może zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów, zmagających się z problemami w funkcjonowaniu układu ruchu. Sugeruje się, że tego rodzaju terapia doprowadza do zwiększenia gęstości mazi i opóźnienia degradacji chrząstek. Wytwarzanie warstwy ochronnej w stawach za pomocą zastrzyków jest stosowane w leczeniu jako skuteczny sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych, które stają się zazwyczaj częstsze wraz z wiekiem.

Jak kwas hialuronowy działa na stawy?

Znajdujący się w tkance łącznej, skórze, kościach, płynie stawowym, chrząstce i ciele szklistym oka, kwas hialuronowy silnie wiąże wodę. Dzięki temu nadaje mazi lepkość i elastyczność. Te właściwości sprawiają, że działa ona jak smar na powierzchnie kostne, powodując zmniejszenie tarcia między poruszającymi się elementami układu ruchu i zapewniając stabilność. Dlatego też zabiegi wiskosuplementacji są wykorzystywane w terapii, mającej na celu poprawę amortyzacji, nawilżenia oraz maksymalną skuteczność leczenia dolegliwości bólowych. Zastosowaniem HA wspomaga się również ruch w osłonce tkanki łącznej zwanej powięzią, która jak siatka otacza wszystkie mięśnie, kości i narządy.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w terapii schorzeń stawów

Wykorzystujące zastrzyki z kwasem hialuronowym zabiegi znajdują zastosowanie w terapii schorzeń stawów: kolanowych, barkowych, skokowych i biodrowych. Mogą one pomóc w poprawie skuteczności nawilżenia, zmniejszyć lub złagodzić stan zapalny oraz dolegliwości bólowe, spowodowane:

  • zużyciem elementów chrzęstno-kostnych w wyniku choroby zwyrodnieniowej (osteoartozy),

  • reumatyzmem,

  • urazem, np. skręceniem kostki,

  • przewlekłym zwyrodnieniem ścięgna nadkłykcia (łokieć tenisisty).

Zastrzyki z kwasem hialuronowym najczęściej wykorzystywane są w terapii, której rolą jest poprawa skuteczności leczenia schorzeń kolan oraz pomoc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Częstotliwość zastosowania zabiegu oraz dawka preparatu, przeznaczonego do iniekcji, ustalana jest przez lekarza w zależności od wielkości i rodzaju stawu.