Terapia osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe jest uzyskiwane z własnej krwi pacjenta poprzez jej odwirowanie, zatem jest naturalnym i wysoce bezpiecznym zabiegiem. Jego silny potencjał regeneracyjny wynika z faktu, że zawiera ono cenne czynniki wzrostu, które intensywnie pobudzają organizm w procesie odbudowy uszkodzonych tkanek oraz opóźniają procesy starzenia.

Terapia osoczem bogatopłytkowym często stanowi alternatywę dla leczenia operacyjnego czy farmakoterapii. Najważniejszym jest fakt, że terapia ta jest w pełni bezpieczna dla organizmu, gdyż “lek” pochodzi z krwi własnej pacjenta. Nie zachodzi w niej ingerencja chirurgiczna (poza iniekcją) oraz nie niesie toksycznych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem leków.

Osocze bogatopłytkowe świetnie sprawdza się w leczeniu: zaburzeń zrostu kości po złamaniach, urazów ścięgien i mięśni (skręcenia, naderwania), kontuzji sportowych, chorób przeciążeniowych (ostroga piętowa, łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano skoczka), uszkodzeń chrząstki stawowej, choroby zwyrodnieniowej stawów czy w trudno gojących się ranach.

Wskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym:

  • urazy ścięgien i więzadeł (naciągnięcia, naderwania, zerwania),
  • bóle ścięgien w wyniku przeciążenia (bóle barku, łokieć tenisisty/golfisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, zapalenie ścięgna Achillesa);
  • choroba zwyrodnieniowa stawów (m.in. kolana, biodra),
  • uszkodzenia chrząstki stawowej,
  • trudno gojące się rany,
  • owrzodzenia,
  • przetoki,
  • stopa cukrzycowa,
  • blizny,
  • łysienie.

 Jak wygląda zabieg?

Każdy zabieg poprzedzony jest wnikliwą konsultacją z ortopedą, podczas której lekarz kwalifikuje do zabiegu i określa efekty terapii.

Pozyskanie osocza bogatopłytkowego odbywa się poprzez pobranie krwi Pacjenta. W tym celu lekarz lub pielęgniarka pobiera krew do probówek (klasyczne pobranie krwi z żyły w zgięciu łokciowym), tuż przed planowanym zabiegiem. Następnie umieszcza probówkę z krwią w specjalnie do tego przeznaczonej medycznej wirówce uchylnokątowej w celu oddzielenia poszczególnych składników. Po kilku minutach wirowania wyjmuje się probówkę i za pomocą sterylnej igły wykonuje zabieg wstrzyknięcia osocza w określone miejsce.

Zabieg właściwy trwa od 15-30 minut. Ból związany z podaniem preparatu jest minimalny.

Po zabiegu

Po zabiegu może pojawić się przejściowy ból w miejscu podania, który ustępuje najczęściej po 1-2 dniach. Można zastosować zimny okłady z lodu lub przyjąć tabletkę leku przeciwbólowego np. paracetamolu.

Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennej aktywności. Kończynę po zabiegu należy oszczędzać przez kilka dni, nie narażać jej na przeciążenia.

Przed wykonaniem zabiegu podania osocza bogatopłytkowego pacjent jest konsultowany przez lekarza ortopedę, ma możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie postawione pytania i wątpliwości.

Przed zabiegiem pacjent nie powinien spożywać leków z grupy NLPZ (np. aspiryny, ibuprofenu, ketoprofenu) oraz wypić więcej płynów na dobę przed zabiegiem. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych oraz o chorobach przewlekłych.