Kardiologia dziecięca

Projekt bez tytułu (22)

Problemy z prawidłową pracą serca i układem naczyniowym dotyczą głównie osób dorosłych i w podeszłym wieku, ale zdarza się, że dotykają także dzieci. Rolą specjalistów w dziedzinie kardiologii dziecięcej z Centrum Medycznego Kasprzaka jest udzielanie pomocy, diagnozowanie i leczenie właśnie tej grupy pacjentów.

Kardiolog dziecięcy – diagnostyka i leczenie

Realizowana w naszej klinice kardiologia dziecięca to dział medycyny obejmujący schorzenia specyficzne dla najmłodszych i nastolatków do czasu osiągnięcia pełnoletności. Pracujący w naszym centrum lekarze specjalizują się wykrywaniu patologii działania i budowy serca oraz układu krwionośnego, z którymi zmagają się właśnie dzieci. O jakich schorzeniach mowa? Lekarze mierzą się przede wszystkim z chorobami układu krążenia, wrodzonymi wadami serca, zastawek czy aorty oraz ubytkami. W starszym wieku dzieci i młodzież mogą zacząć cierpieć na dolegliwości nabyte bądź spowodowane powikłaniami po ciężkich lub niedoleczonych infekcjach. W celu identyfikacji problemów i leczenia dzieci kardiolodzy przeprowadzają wywiad oraz zlecają badania takie jak echo serca, USG serca, EKG czy założenie Holtera. Gdy zachodzi taka potrzeba, zabieg echo serca wykonujemy nawet u najmłodszych pacjentów – noworodków.

Wizyta u kardiologa dziecięcego jest wskazana, gdy rodzic zaobserwuje zmiany w zachowaniu swojego dziecka.Niepokojące są objawy w rodzaju duszności po wysiłku, chroniczne zmęczenie, wycofanie się z aktywności czy ból pojawiający się w obrębie klatki piersiowej. Do naszych lekarzy trafiają przede wszystkim dzieci zdiagnozowane wstępnie przez pediatrów, którzy zaobserwowali nieprawidłowości podczas przeprowadzania podstawowych badań.