Doppler naczyniowy

USG żył i tętnic, nazywane też USG Doppler

służy ocenie naczyń krwionośnych kończyn górnych oraz dolnych. Podczas tego badania można sprawdzić jak pracują zastawki żylne, ocenić przepływ krwi w żyłach i tętnicach, wykryć płytki miażdżycowe i wiele innych kwestii, które mogą zagrażać życiu pacjenta. USG żył i tętnic daje możliwość wykrycia schorzeń nawet wtedy, gdy są to początki choroby.

USG Doppler – badanie wykonywane przez chirurgów naczyniowych, jest pierwszym wyborem diagnostycznym w przypadku problemów z układem naczyniowym. Dzięki niemu można sprawdzić przepływ krwi w naczyniach, ocenić pracę zastawek żylnych i tętniczych, wykryć schorzenia typu refluks żylny, zakrzepy i wiele innych.

Badanie USG Doppler daje możliwość zdiagnozowania chorób żył i tętnic nawet wtedy, gdy są we wczesnej fazie.

Jest to badanie precyzyjne, nieinwazyjne i bezbolesne, które wykonuje się u osób w każdym wieku, nawet małych dzieci i kobiet w ciąży.

USG Doppler można również przeprowadzić u osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca, co więcej badanie może być powtarzane wielokrotnie, w zależności od potrzeby.

Badanie dopplerowskie w większości przypadków nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Trwa średnio 20 – 40 minut, a po zakończeniu można swobodnie wrócić do codziennych spraw.

USG Doppler to najlepszy sposób by sprawdzić czy coś złego dzieje się z żyłami i tętnicami kończyn dolnych i górnych.

Na czym polega technika dopplerowska?

Nieinwazyjny test, wykorzystywany w diagnostyce przez chirurga naczyniowego – technika dopplerowska, jest stosowany do oszacowania prędkości i kierunku przepływu krwi przez naczynia krwionośne poprzez odbijanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (ultradźwięków) od krążących erytrocytów. Tradycyjne USG, obejmujące kończyny górne i dolne umożliwia tworzenie obrazów, ale nie jest w stanie pokazać ewentualne nieprawidłowości w przemieszczaniu się krwi.

USG metodą Dopplera – zastosowanie

Alternatywa dla bardziej inwazyjnych procedur, takich jak angiografia – USG metodą Dopplera, może ułatwić diagnozowanie wielu schorzeń, takich jak:

• zakrzepy,

• źle funkcjonujące zastawki w żyłach kończyn, co może powodować gromadzenie się krwi lub innych płynów w nogach (niewydolność żylna),

• wady serca, w tym też wrodzone,

• zablokowanie tętnicy oraz tętniaki,

• zwężenie światła naczyń krwionośnych.

Badanie to może również pomóc lekarzowi stwierdzić u pacjenta obecność ewentualnych urazów tętnic. Wykorzystuje się je także do monitorowania przebiegu niektórych zabiegów, wykonywanych przez chirurga naczyniowego, oraz w celu oceny skuteczności prowadzonego leczenia.