Wertebroplastyka

To małoinwazyjny zabieg przezskórny, który wzmacnia kręgi w przypadku urazowych złamań kompresyjnych lub osteoporotycznych. Zabieg ten stabilizuje złamania, redukuje dolegliwości bólowe, zapobiega zapadaniu się kręgów, co pozwala uchronić kręgosłup przed dalszymi deformacjami.

Zabieg wertebroplastyki przeprowadza się najczęściej u pacjentów, u których zdiagnozowano kompresyjne złamanie trzonów kręgosłupa w przebiegu osteoporozy lub w wyniku upadku. Należy jednak zaznaczyć, że zabieg wertebroplastyki nie koryguje już istniejącej deformacji kręgosłupa. Wertebroplastykę powinno się wykonać po postawieniu właściwego rozpoznania oraz po wykonaniu badań obrazowych.

Zaleceniami są:

  • agresywny przebieg naczyniaka trzonu kręgu, objawiający się nasilonym bólem kręgu
  • ostry, silny ból, którego nie da się wyeliminować za pomocą leków, czy stabilizacji w gorsecie
  • znaczne ograniczenie funkcjonowania organizmu, przykładowo: brak możliwości stania lub chodzenia.

Wertebroplastykę wykonuje się w przypadku, w którym złamania prowadzą do znacznej utraty wzrostu oraz zniekształceń kątowych, a także, w których kręgi zapadają się w sposób postępujący, np. w przebiegu szpiczaka. Czynnikami, które przemawiają za szybkim przeprowadzeniem zabiegu, są także złamania wielokrotne (u pacjentów u których doszło kiedyś do złamania kompresyjnego) oraz złamania zlokalizowane na odcinku, w którym odcinek piersiowy kręgosłupa łączy się z lędźwiowym.