Szczepienia podróżnych

Kraje tropikalne stają się ostatnio celem podróży coraz większej liczby osób. Kluczem udanego wypoczynku w tropikach pozostaje kwestia zdrowia i ochrony przed infekcjami. Niestety wciąż choroby zakaźne zbierają swoje żniwo, zwłaszcza w rejonach o obniżonym poziomie higieny i tych mocno przeludnionych. Turyści w Afryce, Azji, Ameryce Południowej czy na wyspach Oceanii spotykają się z czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi przez owady, drogą pokarmową, oddechową jak i płciową. Skutkiem tego mogą być schorzenia zazwyczaj niespotykane w klimacie umiarkowanym, a ich objawy są znacznie bardziej nasilone.

Celem medycyny podróży jest profilaktyka chorób zakaźnych, na które są narażeni podróżujący. Jej działania to przede wszystkim szczepienia ochronne – obowiązkowe i zalecane, leczenie chorób tropikalnych oraz udzielanie porad i informacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa podróży.

 Najczęstsze choroby w krajach tropikalnych:

* Biegunka
* Malaria
* Denga
* Ukąszenia i pogryzienia
* Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZWA)
* Dur brzuszny
* Zakażenie HIV
* Cholera
* Poliomyelitis

Kiedy udać się po poradę?

Najbardziej optymalnym terminem na wizytę u lekarza z zakresu medycyny podróży jest
6-8 tydzień przed wyjazdem. Jest to czas pozwalający na dobranie odpowiedniej profilaktyki
i przeprowadzenie potrzebnych szczepień.

Na wizycie lekarz udziela niezbędnych informacji i dostosowuje program szczepień biorąc pod uwagę miejsce wyjazdu, charakter podróży (wypoczynek, praca) i indywidualne wskazania zdrowotne. 

W naszym Centrum Medycznym każdy Pacjent otrzymuje Międzynarodową Książeczkę Szczepień, która stanowi historię podejmowanych działań profilaktycznych i jest dokumentem o zasięgu światowym.