Szczepienia dla podróżujących

Kraje tropikalne stają się ostatnio celem podróży coraz większej liczby osób. Kluczem udanego wypoczynku w tropikach pozostaje kwestia zdrowia i ochrony przed infekcjami. Niestety wciąż choroby zakaźne zbierają swoje żniwo, zwłaszcza w rejonach o obniżonym poziomie higieny i tych mocno przeludnionych. Turyści w Afryce, Azji, Ameryce Południowej czy na wyspach Oceanii spotykają się z czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi przez owady, drogą pokarmową, oddechową jak i płciową. Skutkiem tego mogą być schorzenia zazwyczaj niespotykane w klimacie umiarkowanym, a ich objawy są znacznie bardziej nasilone.

Celem medycyny podróży jest profilaktyka chorób zakaźnych, na które są narażeni podróżujący. Jej działania to przede wszystkim szczepienia ochronne – obowiązkowe i zalecane, leczenie chorób tropikalnych oraz udzielanie porad i informacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa podróży.

Najczęstsze choroby w krajach tropikalnych:

-Biegunka

-Malaria

-Denga

-Ukąszenia i pogryzienia

-Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZWA)

-Dur brzuszny

-Zakażenie HIV

-Cholera

-Poliomyelitis

Kiedy udać się po poradę?

Najbardziej optymalnym terminem wykonania szczepień jest 6-8 tygodni przed wyjazdem. Jest to czas pozwalający na dobranie odpowiedniej profilaktyki i przeprowadzenie potrzebnych szczepień.

Jak przygotować się na wizytę przed podróżą?

Przed wyjazdem warto więc skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Na wizycie lekarz udziela niezbędnych informacji i dostosowuje program szczepień, biorąc pod uwagę miejsce wyjazdu, charakter podróży (wypoczynek, praca) i indywidualne wskazania zdrowotne. Będzie też chciał dowiedzieć się m.in. jakie były ostatnio przebyte choroby, czy pacjent cierpi na schorzenia przewlekłe, przyjmuje na stałe jakieś leki. Lekarz medycyny podróży zapyta także o uczulenia na preparaty medyczne lub inne substancje oraz może poprosić o dokumentację przebytych wcześniej szczepień ochronnych.

W naszym Centrum Medycznym każdy Pacjent otrzymuje Międzynarodową Książeczkę Szczepień, która stanowi historię podejmowanych działań profilaktycznych i jest dokumentem o zasięgu światowym.

Nawet krótka podróż służbowa może narazić każdego na kontakt z tropikalną chorobą. Dlatego podczas wizyty lekarz przekaże wszelkie niezbędne dla pacjentów informacje, dzięki którym mogą oni zadbać o bezpieczny dla swojego zdrowia wypoczynek. W ramach usług świadczonych przez Centrum Medyczne Kasprzaka w Warszawie wykonujemy na miejscu także wszystkie najważniejsze szczepienia ochronne — obowiązkowe i zalecane. Na konsultacje można umówić się także po powrocie z podróży.

Zapraszamy do zapoznaniem się z naszym cennikiem!