Blefaroplastyka powiek

Blefaroplastyka  jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu nadmiaru luźnej skory powiek. Najczęściej wykonywana jest z powodów estetycznych, gdyż opadające powieki powodują starszy i bardziej zmęczony wygląd twarzy. Zdarza się jednak, że ograniczają one pole widzenia i często przyczyniają się do uczucia dyskomfortu w okolicy oka, który to stan nasila się podczas ogólnego zmęczenia organizmu. Pozbycie się nadmiaru skóry pozwala odzyskać młodszy wygląd oczu i twarzy.

Wskazania i przeciwskazania do zabiegu

Zabieg blefaroplastyki poprzedza wizyta kwalifikująca. Omawiane są oczekiwania pacjenta i stan powiek. Lekarz ustala wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Przeciwwskazań nie ma wiele i najczęściej są one względne. Do najważniejszych należą:
  • uczulenia na podawane podczas zabiegu leki i znieczulenie miejscowe,
  • zapalenia okolicy oka,
  • bliznowce.
Podczas tej wizyty lekarz również dokładnie omawia zabieg oraz postępowanie po zabiegowe.

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?

W przypadku typowego zabiegu lekarz wykonuje cięcia w bruździe powiekowej czyli w naturalnym załamaniu powieki. Cięcia wychodzą czasem poza kąt zewnętrzny oka, ale są zlokalizowane w obrębie naturalnych zmarszczek tzw. „kurzych łapek”, które nierzadko zostają częściowo lub całkowicie wygładzone. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, co pozwala dodatkowo napiąć pozostałą część tkanki.Podczas zabiegu odtwarzany jest również naturalny załamek powiek – bruzda powiekowa dla naturalnego wyglądu. Cięcia są zszywane przy pomocy bardzo cienkich szwów. Opatrunek po zabiegu zakładany jest tylko na powieki i zdejmowany na drugi dzień. Blefaroplastyka zwykle trwa około jedną godzinę, dokładny czas jest uzależniony od zakresu zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Większość pacjentów powraca do aktywnego życia w ciągu 10 dni po zabiegu. Szwy zdejmowane są po 7-10 dniach. Po zabiegu zaleca się stosowanie maści i żelów wspomagających dobre gojenie się rany. Gojenie przebiega stopniowo, wiec miejsce po zabiegu może wyglądać zmiennie przez kilka miesięcy. Linia cięcia w końcu staje się blada i wtedy najczęściej pozostaje niezauważalna. Makijaż można zakładać najczęściej po ok.  14 dniach. Ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Efekty blefaroplastyki utrzymują się przez wiele lat odmładzając okolice oka i poprawiając wygląd ogólny twarzy. Blefaroplastykę można powtarzać.