Echo serca dzieci i noworodków

W ramach diagnostyki oferowanej w Centrum Medycznym Kasprzaka w Warszawie wykonujemy m.in. echo serca dziecka. To badanie, dzięki któremu uzyskuje się dokładny obraz tego narządu. Na tej podstawie lekarz ocenia budowę i pracę organu. W trakcie echokardiografii wykorzystuje się fale dźwiękowe (ultradźwięki) do stworzenia tzw. echokardiogramu. Jest to w pełni bezpieczne dla małego pacjenta.

Na czym polega badanie echa serca u dzieci?

To badanie nieinwazyjne i bezbolesne, które trwa ok. 30 minut. Wykonuje je specjalista, który przykłada posmarowaną żelem głowicę USG do klatki piersiowej w kilku miejscach pod różnym kątem, a na monitorze wyświetlany jest obraz struktur serca dziecka w czasie rzeczywistym. Echo pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie mięśnia sercowego – czy jest on np. powiększony lub uszkodzony. Ponadto pokazuje grubość i kurczliwość jego ścian, jak również występujące wady oraz nowotwory u dzieci

W czasie tego badania lekarz ocenia również budowę i funkcjonowanie zastawek, przedsionka i komór. Mały pacjent powinien być w trakcie całej procedury w bezruchu, aby uzyskać prawidłowy i miarodajny obraz. USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Dobrze jednak, aby dziecko było wypoczęte i najedzone oraz tak ubrane, aby możliwe było łatwe odsłonięcie klatki piersiowej.

Diagnostyka wad serca

Kiedy zleca się diagnostykę wad serca? Wykonywana jest ona już od pierwszych dni życia małego pacjenta. W ten sposób wczesne wykrycie schorzeń umożliwia nawet ich całkowite wyleczenie. Z racji tego, że nie jest to procedura obowiązkowa, zazwyczaj wskazaniem do wykonania badania są różne niepokojące objawy. W przypadku dzieci mogą to być np. szmery serca, które z reguły wykrywane są w czasie rutynowych wizyt u pediatry. W większości nie są one patologiczne, jednak zawsze wymagają poszerzenia diagnostyki, aby wykluczyć ewentualne wady. Ponadto wykonuje się ją w przypadku:

  • omdleń,
  • bóli w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • szybkiego męczenia się,
  • zawrotów głowy,
  • gwałtownego i niewyjaśnionego spadku masy ciała u nieco starszych pacjentów, a u noworodków – gdy pojawiają się trudności z przybieraniem na wadze,
  • zaburzeń rytmu serca
  • nieprawidłowego wyniku EEG tego narządu.

Jeśli powyższe objawy są jedynie epizodyczne, prawdopodobnie mogą świadczyć o infekcji lub niegroźnej chorobie bądź przemęczeniu malucha. Gdy jednak utrzymują się lub występują stale przez kilkanaście dni, należy natomiast zgłosić się do pediatry, który powinien wystawić skierowanie do kardiologa dziecięcego, lub udać się bezpośrednio do tego specjalisty.

Ponadto zaleca się, aby to badanie było wykonywane u dzieci, u których w rodzinie występowały choroby układu krążeniowego. Warto wcześniej wytłumaczyć dziecku w sposób adekwatny do jego wieku ogólną zasadę badania, tak aby zdawało sobie sprawę z czynności, które lekarz będzie wykonywał i w jakim celu.

Zapraszamy do zapoznaniem się z naszym cennikiem!