Haluksy

Stopa ludzka jest nieustannie narażana na liczne przeciążenia oraz urazy. Mogą one powodować różnego rodzaju zniekształcenia, między innymi haluksy które objawiają się dolegliwościami bólowymi, defektami estetycznymi, a nawet utrudniają normalne poruszanie się oraz funkcjonowanie.

Nazwa haluks pochodzi od łacińskiego słowa „paluch”. W nomenklaturze medycznej schorzenie to określa się również mianem palucha koślawego. Jest to wadliwe ustawienie dużego palca stopy, wynikające ze zmiany w ustawieniu kości śródstopia.

W wyniku tej deformacji głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza obrys fizjologiczny, a duży paluch rotuje w kierunku kolejnego palca, często na niego nachodząc.

Zmiany anatomiczne są widoczne gołym okiem. W ich wyniku dochodzi do zapalenia w obrębie zniekształconego stawu. Wówczas pojawia się ból.

W przypadku zaawansowanych zmian korekta jest możliwa jedynie poprzez przeprowadzenie chirurgicznej korekcji koślawości.

Istnieje kilka metod leczenia, które dobierane są podczas konsultacji specjalistycznej, na podstawie zaawansowania choroby.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest złe ukrwienie kończyn. Po zabiegu powrót do zdrowia zależy od odpowiednio przeprowadzonej rehabilitacji.