Blokada kręgosłupa
Ostre dolegliwości bólowe kręgosłupa często pojawiają się nagle. Natomiast pierwsze symptomy pojawiają się już kilka miesięcy a nawet lat wcześniej. Ból najczęściej ma podłoże dyskopatyczne i początkowe objawy obejmują zazwyczaj lokalny ból kręgosłupa lędźwiowego i sztywność poranną, mijającą po tzw. „rozchodzeniu”. Często stan przewlekły na skutek niewielkiego wysiłku i obciążenia zamienia się w ostry ból, który wymaga długotrwałego leczenia. Przy tak silnym bólu kręgosłupa doustne środki przeciwbólowe mogą być za słabe. Sama rehabilitacja też nie wystarczy. Pomóc może operacja, ta jednak wiąże się z długą rekonwalescencją i ryzykiem powikłań. Rozwiązaniem pośrednim jest tzw. blokada kręgosłupa.
Blokada sterydowa jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu kręgosłupa. Polega na podaniu preparatu o silnych właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnego sterydu w formie zastrzyku. Najczęściej zawiera on Diprophos lub Deksametazon i znieczulającą lidokainę (lignokainę). Lek podaje się w konkretne miejsce kręgosłupa, które lekarz wybiera wcześniej na podstawie wyników badań obrazowych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy zdjęć rentgenowskich.
Częstą przyczyną bólu pleców okazuje się zapalenie lub zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa. Ich precyzyjne ostrzyknięcie nie jest zadaniem łatwym, ponieważ stawy te są wyjątkowo małe. Prawidłowo wykonany zastrzyk łagodzi ból i usuwa zapalenie, dzięki czemu pacjent ma szansę podjąć rehabilitację. Blokada może zostać podana również do stawu krzyżowo-biodrowego. Problemy z tym stawem powodują silny ból w dolnej części pleców i górnej pośladka, który szczególnie nasila się podczas siedzenie czy chodzenia. Podanie zastrzyku z środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym (pod kontrolą rentgenowską) pozwala skutecznie go uśmierzyć.