Dermatolog konsultacja

– jak przebiega wizyta u dermatologa ?

Wizyta u dermatologa przebiega w dwóch etapach:

pierwszy etap: wywiad lekarski

drugi etap: szczegółowe badanie obszaru zmienionego chorobowo

Podczas wywiadu dermatolog pyta m.in. o:

  • choroby przewlekłe – czy pacjent przyjmuje jakieś leki na stałe,
  • tryb życia i dietę,
  • zabiegi pielęgnacyjne,
  • problemy hormonalne np. z tarczycą,
  • występowanie problemów skórnych w przeszłości.

Podstawą rozpoznania chorób skóry jest wywiad lekarski. Nawet pozornie nieistotny detal może ułatwić zdiagnozowanie problemu i dobór terapii. Z tego względu warto szczegółowo i szczerze odpowiadać na pytania, które zadaje lekarz wykonujący badanie. Inaczej podjęte leczenie może nie odnieść przewidywanych skutków.

dr Beata Góralska – Załęska

Cena – 270 pln
TERMINY I GODZINY PRZYJĘĆ
środy 16.15 – 19.00
wybrane soboty
dermatolog

Nie mniej istotny co wywiad lekarski jest drugi etap konsultacji dermatologicznej, czyli szczegółowe zbadanie obszaru zmienionego chorobowo. Pozwala ono określić nie tylko rodzaj problemu, ale również jego stadium i skalę. Lekarz wykonujący badanie musi dokładnie sprawdzić stan skóry, paznokci lub włosów. Z tego względu przed spotkaniem z dermatologiem należy zmyć makijaż, lakier do paznokci i inne środki stylizacyjne. W przeciwnym razie specjalista może nie dostrzec pełnej natury schorzenia.

Do wykonywania badań dermatolog wenerolog może wykorzystywać różnorakie sprzęty, takie jak dermatoskop. Powiększa on i doświetla obraz, dzięki czemu lekarz jest w stanie bez trudu odróżnić niebezpieczne znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) od tych niegroźnych, które nie wymagają leczenia. Badanie dermatologiczne wykonane dermatoskopem jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Dodatkowo zdarza się, że lekarz dermatolog zleca wykonanie:

  • badań laboratoryjnych krwi,
  • badań mikrobiologicznych,
  • testów alergicznych.

W trakcie wizyty dermatolog może również przeprowadzić zabieg kriochirurgii lub elektrokoagulacji, a w razie potrzeby skierować Cię do innego specjalisty, takiego jak alergolog, onkolog, ginekolog czy też chirurg. Pozwoli to wdrożyć kompleksowe leczenie.

Kiedy należy się zgłosić do dermatologa ?

Na spotkanie z dermatologiem warto umówić się w przypadku:

  • wykwitów na skórze (krosty, rumienie, plamy, pęcherze, grudki itp.),
  • objawów, takich jak: zaczerwienienie i świąd skóry,
  • pogorszenia się stanu skóry (np. przesuszona skóra lub przetłuszczająca się)
  • problemów z paznokciami  i włosami (np. zmiany na płytce paznokcia, zbyt duże wypadanie włosów, szybkie przetłuszczanie się włosów).

Co więcej, regularnie do dermatologa powinny przychodzić osoby z przewlekłymi chorobami skóry, takimi jak np. łuszczyca, AZS (atopowe zapalenie skóry). Wskazane jest również, aby pacjenci z pieprzykami (znamionami barwnikowymi) minimum raz w roku w ramach profilaktyki czerniaka zbadali je u dermatologa. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek zmian w wyglądzie lub wielkości znamion należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Nasi dermatolodzy dbają o to, aby wizyta w centrum medycznym przebiegała w miłej atmosferze. Pamiętaj jednak, aby się do niej odpowiednio przygotować. Ułatwi to diagnozę i dobór leczenia. O czym pamiętać w szczególności?

  1. Jeśli posiadasz badania krwi wykonane w ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz dokumentację o przebytych chorobach, weź je ze sobą.
  2. Zapisz nazwy stosowanych przez siebie leków, suplementów i kosmetyków pielęgnacyjnych.
  3. Przygotuj się, że dermatolog zapyta o choroby występujące w rodzinie.
  4. Wynotuj wszystkie objawy, choroby i pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi.
  5. Jeżeli problem dotyczy twarzy, należy pamiętać o demakijażu.
  6. Jeśli problem dotyczy skóry głowy, nie myj jej i nie nakładaj środków do stylizacji przed wizytą u dermatologa.
dermatolog
dermatolog

Czy można iść do dermatologa bez skierowania?
Dermatolog prywatnie

Jeśli chcesz skorzystać z wizyty u dermatologa w ramach NFZ, potrzebujesz skierowania. Może je wystawić lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub inny lekarz specjalista z kontraktem NFZ. Natomiast na wizytę prywatną nie trzeba skierowania. Pamiętaj, niektóre choroby skóry i stany dermatologiczne wymagają natychmiastowej reakcji. Z tego względu im szybciej trafisz do specjalisty, tym lepiej.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa w Warszawie?

Standardowa prywatna konsultacja dermatologiczna kosztuje od 270 zł.

Dermatolog online – czy to możliwe?

Konsultacja dermatologiczna online jest jak najbardziej możliwa. Nie zawsze jednak wskazana. W części przypadków aby trafnie dokonać diagnozy i wdrożyć odpowiednie leczenie, specjalista z zakresu dermatologii musi obejrzeć zmiany skórne na żywo. Wizyta stacjonarna jest konieczna także wtedy, gdy lekarz zamierza przeprowadzać badania lub zabiegi dermatologiczne.

Szukasz dobrego dermatologa w Warszawie? Umów się na wizytę ze specjalistą z naszego centrum medycznego. Serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy indywidualne podejście i wysoki standard opieki medycznej.

dr Beata Góralska – Załęska

Cena – 270 pln
TERMINY I GODZINY PRZYJĘĆ
środy 16.15 – 19.00
wybrane soboty