dr Bartosz Głogowski

Specjalista chirurgii naczyniowej i ogólnej.

Pracuje w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w Szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie  oraz Poradni Naczyniowej w Przychodni Przyszpitalnej, a wcześniej również w Poradni Chirurgicznej i Poradni Proktologicznej w Szpitalu Praskim oraz Poradni Chirurgicznej w Przychodni Specjalistycznej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym chorób tętnic i żył.

Specjalista jakim jest Chirurg Naczyniowy obejmuje diagnostykę oraz leczenie chorób układu krwionośnego i limfatycznego.

  • obrzęki na nogach,
  • uczucie ciężkości,
  • pieczenie w kończynach dolnych, ich drętwienie lub brak czucia to objawy, z którymi koniecznie należy się zgłosić do chirurga naczyniowego.
  • pajączki naczyniowe i żylaki nóg
  • miażdżyca gł. kończyn dolnych oraz miażdżyca tętnic szyjnych
  • choroby zapalne układu krążenia
  • stopa cukrzycowa (owrzodzenia na stopach powstające na skutek źle leczonej cukrzycy)
  • zatory, przede wszystkim zator tętnicy płucnej
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność żył głębokich
  • tętniaki, także pęknięte lub objęte stanem zapalnym; w tym tętniaki aorty piersiowej, tętniaki aorty brzusznej i tętniaki naczyń trzewnych
  • przewlekłe owrzodzenia żylne
  • choroby nowotworowe układu naczyniowego
  • zakrzepowo-zrostowe zapalenie naczyń, czyli choroba Buergera

Lekarz specjalista chirurg wykona konieczne badanie oraz zleci odpowiednie leczenie zachowawcze, lub operacyjne.

Chirurgia naczyniowa zajmuje się wieloma schorzeniami, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale wręcz życiu człowieka, m.in. miażdżycą, niewydolnością żył i tętnic, zakrzepicą żylną lub tętniczą i wieloma innymi.

Chirurg naczyniowy jest tym specjalistą, do którego należy udać się w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania następujących schorzeń:

DIAGNOSTYKA:

USG żył i tętnic, nazywane też USG Doppler

służy ocenie naczyń krwionośnych. Podczas tego badania można sprawdzić jak pracują zastawki żylne, ocenić przepływ krwi w żyłach i tętnicach, wykryć płytki miażdżycowe i wiele innych kwestii, które mogą zagrażać życiu pacjenta. USG żył i tętnic daje możliwość wykrycia schorzeń nawet wtedy, gdy są to początki choroby.

USG Doppler jest pierwszym wyborem diagnostycznym w przypadku problemów z układem naczyniowym. Dzięki niemu można sprawdzić przepływ krwi w naczyniach, ocenić pracę zastawek żylnych i tętniczych, wykryć schorzenia typu refluks żylny, zakrzepy i wiele innych.

Badanie USG Doppler daje możliwość zdiagnozowania chorób żył i tętnic nawet wtedy, gdy są we wczesnej fazie.

Jest to badanie precyzyjne, nieinwazyjne i bezbolesne, które wykonuje się u osób w każdym wieku, nawet małych dzieci i kobiet w ciąży.

USG Doppler można również przeprowadzić u osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca, co więcej badanie może być powtarzane wielokrotnie, w zależności od potrzeby.

W większości przypadków nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Trwa średnio 20 – 40 minut, a po zakończeniu można swobodnie wrócić do codziennych spraw.

USG Doppler to najlepszy sposób by sprawdzić czy coś złego dzieje się z żyłami i tętnicami.