Okulista dziecięcy

Okulista dziecięcy  zajmuje się przede wszystkim diagnostyką wad wzroku i chorób oka u dzieci od 7 roku życia.  Podczas pierwszej wizyty okulista dziecięcy bada ruchomość gałek ocznych oraz diagnozuje ewentualną obecność zeza. Kolejne wizyty u okulisty dziecięcego powinny się odbywać w przypadkach, gdy rodzice bądź opiekunowie zauważą jakieś nieprawidłowości związane ze wzrokiem dziecka. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne, które na stosunkowo wczesnym etapie pozwalają wykryć u dzieci wady wzroku i właściwie je korygować.

Większość rodziców decyduje się na wizytę dopiero po zauważeniu konkretnych sygnałów. Maluch nie zawsze jest jednak świadomy problemu i nie potrafi dokładnie określić, co mu dolega. Dlatego dostrzeżenie wad wzroku u dziecka może okazać się bardzo trudne.

Pierwsze sygnały pogarszającego się wzroku dziecka to:

  • trudności ze skupieniem wzroku w jednym punkcie,
  • mrużenie oczu podczas wykonywanych czynności,
  • bóle głowy,
  • częste pocieranie oczu,
  • trudności z rozróżnianiem przedmiotów zaraz po przebudzeniu się.

W przypadku wystąpienia wymienionych sygnałów należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do specjalisty, ponieważ wczesne rozpoznanie wady wzroku jest bardzo ważne. Dzięki szybkiej diagnozie jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie leczenie. Wtedy prawdopodobieństwo, że w przyszłości wada zostanie wyleczona, jest większe.

Jak przygotować dziecko do badania?​

Wizyta u okulisty dziecięcego zaczyna się od badania wstępnego.

Całość nie trwa dłużej niż godzinę, a jedną z pierwszych czynności, którą przeprowadza lekarz, jest badanie wstępne. Okulista dziecięcy sprawdza wówczas ostrość wzroku. Zanim jednak to nastąpi, można przygotować się do tego już w domu, co dla dziecka będzie również ciekawą zabawą. Ćwiczenie to polega na odgadywaniu obrazków z daleka – dla każdego oka osobno.

Okulista dziecięcy zrobi to samo, a następnie przejdzie do oceny gałek ocznych i widzenia stereoskopowego. Dla dzieci jest to często najlepszy etap badania, gdyż już sam sprzęt, którym dysponuje gabinet okulistyczny, budzi ich zainteresowanie.

Najmniej przyjemnym momentem badania bywa niekiedy zapuszczenie kropli rozszerzających źrenicę. Mimo iż krople nie szczypią, to wśród niektórych dzieci sama czynność może budzić niepokój. Przed wizytą warto uprzedzić swoją pociechę, na czym będzie polegało badanie i zapewnić, że jest ono bezbolesne.