Badania USG

USG jest nieinwazyjnym badaniem, które za pomocą fal ultradźwiękowych wykrywa stany chorobowe w organizmie. Charakteryzuje się dużą dokładnością, ponieważ może znaleźć zmiany o wielkości nawet 0,1 mm.

Co to jest USG?

USG jest techniką obrazowania wykorzystującą ultradźwięki. Ultrasonograf wysyła fale akustyczne w wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a ich zakres wynosi od 1 do 10 MHz. Przenikają one bezboleśnie do ciała człowieka i bez naruszania komórek, tworzą obraz organów, które można rozróżnić na podstawie tego, że każdy odbija dźwięk inaczej.

Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala zobaczyć narządy wewnętrzne i ewentualne ich nieprawidłowości. Dzięki USG możemy ocenić stan pacjenta i podjąć decyzje na temat dalszego leczenia lub profilaktyki.

Kiedy wykonać badanie USG?

Istnieje wiele rodzajów USG (USG jamy brzusznej, USG ginekologiczne, 3D i 4D, USG ortopedyczne, USG tętnic i żył,  USG tarczycy, USG oka, USG płuc, USG ślinianek, USG węzłów chłonnych,  USG piersi), dlatego może być wiele wskazań do jego wykonania. Ważne są również badania profilaktyczne USG.

Najczęściej USG zleca się je w celu diagnostyki zmian chorobowych, wykrycia guzków, zmian pourazowych i torbieli. USG przeprowadza się również w celu sprawdzenia rezultatów leczenia, jest to pomocne przy podejmowaniu decyzji o dalszym leczeniu.

USG jest niezbędnym badaniem przeprowadzanym w okresie ciąży, dzięki niemu lekarz może ocenić rozwój płodu, sprawdzić, czy występują jakieś nieprawidłowości, zadbać o bezpieczny rozwój dziecka, a w późniejszym trymestrze również wskazać płeć.

Jak przygotować się do badania USG ?

Badanie USG nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy. Wyjątek stanowi USG jamy brzusznej, do którego należy się przygotować.

Przez 2 dni przed planowanym badaniem powinniśmy stosować lekkostrawną dietę  (należy unikać produktów gazotwórczych takich jak, rośliny strączkowe, surowe owoce i warzywa, ciemne pieczywo i napoje gazowane).

U pacjentów ze skłonnościami do wzdęć należy przyjąć w przeddzień badania 3×2 kapsułki leku Espumisan. Z kolei w dniu samego USG brzucha pacjent powinien być na czczo na około 5-6 godzin przed jego wykonaniem. Dla uzyskania prawidłowego obrazu ultrasonograficznego jamy brzusznej konieczne jest wypełnienie pęcherza moczowego, przez wypicie wody niegazowanej. Warunek ten jest niezbędny, gdyż to właśnie pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej, pozwalając lekarzowi na obserwację narządów wewnętrznych w tym obszarze ciała.

W ten sposób można ocenić nie tylko stan samego pęcherza moczowego, ale i kobiecych narządów rodnych, czy w przypadku mężczyzn – gruczołu krokowego. Należy wiedzieć, że dla zbadania aparatem USG jamy brzusznej – bez oceny układu moczowego, pęcherz może pozostać pusty podczas wykonywanego badania.

Ponadto na godzinę przed badaniem nie należy palić tytoniu, ani żuć gumy.

Przebieg badania USG

Przed wykonaniem badania należy odkryć badanych fragment ciała. Lekarz smaruje go żelem, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków. Następnie przykłada do tego miejsca specjalną głowicę i przesuwając nią, dzięki zamianie impulsu akustycznego w elektryczny, uzyskuje pełny obraz danego organu.

W naszym Centrum stosujemy podgrzewacz do żelu, aby badanie dla naszych najmłodszych pacjentów było przyjemne.

Do badań używamy aparatów najnowszej generacji, jak Voluson S8, Versana i Echo- Son.   

Badania USG w ciąży

  • przed 10. tygodniem ciąży
  • pomiędzy 11 a 13.6 tygodniem ciąży
  • pomiędzy 18 a 22 oraz 28 a 32 tygodniem ciąży
  • 3D/4D

USG Oka

Badanie ultrasonograficzne oka oraz oczodołu jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Pozwala na ocenę zmian w gałce ocznej, gdy nie można dokładnie zbadać dna oka — na przykład z powodu zaćmy lub bielma rogówki.

Ultrasonografia jest jedną z ważniejszych metod diagnostycznych stosowanych w okulistyce. Rezultat tego badania powinien być zawsze interpretowany w połączeniu ze stanem klinicznym pacjenta, zebranym wywiadem i wynikami innych badań dodatkowych. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy wykonać USG obojga oczu. Dzięki temu można je ze sobą porównać i wykluczyć ewentualne zmiany o charakterze patologicznym.

Badania USG dla dorosłych

USG jamy brzusznej

Diagnostyka ultrasonograficzna

Badania ultrasonograficzne, echokardiograficzne, dopplerowskie wykonujemy przy pomocy ultrasonografu Voluson S8 wyposażony w nowoczesny system ultradźwięków stworzony przede wszystkim do nieinwazyjnych, genetycznych badań prenatalnych, położniczych, ginekologicznych, neonatologicznych, pediatrycznych i radiologicznych. Nasze centrum medyczne umożliwia również wykonanie USG piersi w Warszawie. Oferujemy także diagnostykę ultrasonograficzną, obejmującą sutki i brzuch.

Badanie jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej umożliwia ocenę stanu narządów znajdujących się w jamie brzusznej takich jak wątroba, żołądek, trzustka, śledziona, pęcherzyk żółciowy, nerki, układ moczowy, w tym układ kielichowo-miedniczkowy, układ rozrodczy. Zapewnia doskonałą, nieinwazyjną i wczesną diagnostykę nieprawidłowości w ich budowie i funkcjonowaniu.

USG przezciemiączkowe

Całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykonywane u wcześniaków, noworodków , niemowląt i małych dzieci aż do momentu zarośnięcia ciemiączka to jest do około 12-18 miesiąca życia. Pozwala na wykrycie patologii mózgu, urazów okołoporodowych, krwawień okołodokomorowych, niedotlenienie tkanki mózgowej, wrodzonych wad oraz obrazowanie OUN w przebiegu infekcji wewnątrzmacicznych ( cytomegalia, toksoplazmoza). Badanie USG umożliwia wdrożenie wczesnej interwencji diagnostyczno-terapeutycznej w celu oceny rozwoju i dalszej diagnostyki i terapii.

USG jąder dzieci

Badanie nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne obejmuje diagnostykę i ocenę jąder i najądrzy, ich budowę, strukturę i ilość płynu w worku mosznowym. Doskonałe w ocenie nieprawidłowego położenia jąder w jamie brzusznej. Wykrywa zmiany takie jak torbiele, zmiany pourazowe, guzy czy żylaki powrózka nasiennego. Badanie USG, przeprowadzane przez lekarza z centrum medycznego w Warszawie, pozwala na ustalenie przyczyny bólu jądra u starszych chłopców.

USG stawów biodrowych

Obowiązkowe badanie wykonanie zazwyczaj między 6-8 tygodniem życia niemowląt. Pozwala na szczegółowa diagnostykę struktury kostno – stawowych mogącą wykluczyć dysplazję stawów biodrowych.

Na czym polega badanie USG?

Diagnostyka ultradźwiękowa wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazu wnętrza ciała. USG brzucha, sutków, czy też prenatalna diagnostyka genetyczna pozwala przyjrzeć się miękkim tkankom. Dlatego też lekarze często zalecają je w celu ustalenia przyczyny różnego rodzaju objawów chorobowych. Głowica aparatu do ultrasonografii spełnia funkcję nadajnika i odbiornika ultradźwięków. Są one wysyłane do wnętrza organizmu, rozchodzą się i odbijają, gdy dotrą do granicy tkanek, np. między płynem a strukturą kostną. Następnie powracają do głowicy. Na podstawie długości odbitej fali, na ekranie urządzenia do badania USG piersi, tworzy się czarno-szary obraz organów i struktur ciała.

W jakim celu wykonuje się prenatalne USG genetyczne?

W celu oceny prawdopodobieństwa ryzyka wystąpienia wrodzonej wady płodu lekarz zazwyczaj zaleca nieinwazyjne badanie prenatalne – USG genetyczne. Pozwala ono wykryć najczęstsze choroby, spowodowane mutacją liczby chromosomów: zespół Downa, Edwardsa i Patau. Aparatura pomaga także w zdiagnozowaniu defektów rozwojowych cewy nerwowej oraz rozszczepu podniebienia.

USG DZIECI:

– USG dzieci jamy brzusznej

– USG dzieci tarczyca

– USG dzieci płuca

– USG dzieci bioderka

– USG dzieci jąder

– USG dzieci przezciemiączkowe

– USG dzieci węzłów chłonnych

– USG dzieci tkanek podskórnych

– USG dzieci ślinianek

– USG dzieci układu moczowego

– USG dzieci moszny

USG DOROSŁYCH:

– USG jamy brzusznej

– USG piersi

– USG płuc

– USG tarczycy

– USG tkanek podskórnych

– USG węzłów chłonnych

– USG ślinianek

– USG moszny

USG GINEKOLOGICZNE

– USG monitorowanie owulacji

– USG ciąży 11+0/7- 13+6/7 tyg.

– USG II trymestru ciąży 18-22 tyg

– USG III trymestru ciąży 28-32 tyg

– USG ciąży bliźniaczej

– USG FMF + Test PAPPA

USG ORTOPEDYCZNE

– USG stawów – ramiennego 

– USG stawów – biodrowego

– USG stawów – nadgarstka 

– USG stawów – łokciowego 

– USG stawów – dłoni 

– USG stawów – stawu skokowego 

– USG stawów – stopy 

– USG stawów – małych stawów dłoni , stopy 

– USG ścięgna Achillesa 

– USG mięśni