Chirurg naczyniowy - Warszawa
Pacjenci zgłaszający się do Centrum Medycznego Kasprzaka trafiają pod opiekę lekarzy, których głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie schorzeń występujących w obrębie układu krwionośnego i chłonnego.
Jak wygląda wizyta chirurga naczyniowego?
Podczas pierwszej wizyty specjalista zaczyna od przeprowadzenia szczegółowej rozmowy, tak zwanego wywiadu, co pozwala zdobyć mu wiedzę o objawach i dolegliwościach. To ułatwia z kolei postawienie diagnozy lub zlecenie badań dodatkowych dobranych pod kątem konkretnych objawów. Na podstawie zleconych czynności diagnostycznych chirurg naczyniowy jest w stanie określić sytuację zdrowotną pacjenta, sprecyzować stan zaawansowania zdiagnozowanych schorzeń i wybrać sposób leczenia. Warto pamiętać, że przeprowadzenie leczenia operacyjnego niekiedy jest wykluczone, nawet jeśli przy danej chorobie wydaje się to metodą o najwyższej skuteczności. Decyduje o tym ogólny stan zdrowia pacjenta, inne schorzenia towarzyszące czy operacje przebyte w przeszłości.
Niezdiagnozowane lub nieleczone choroby układu krążenia zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Dlatego zaleca się reagowanie na jakiekolwiek symptomy, bezzwłocznie udając się do właściwego lekarza medycyny, który ułatwia swoim podopiecznym specjalistyczną pomoc w przypadku schorzeń zwanych żylakami i zajmuje się także leczeniem (bardzo często operacyjnym) zatorów, miażdżycy i zakrzepicy.
Do grona chorób, których leczenie powinno być cały czas monitorowane, należą ponadto nowotwory naczyniowe, zespół stopy cukrzycowej, tętniaki czy przewlekłe owrzodzenia żylne powodujące niewydolność naczyń i blokujące przepływ krwi o prawidłowej intensywności. Na każdym etapie leczenia chirurg naczyniowy przekazuje pacjentowi informacje o podejmowanych czynnościach, przebiegu kolejnych procedur i planowanych efektach działań. Wśród wykonywanych zabiegów znajduje się też USG Doppler tętnic i żył, które wykorzystuje się do uzyskania obrazu z tych struktur w celu wykrycia niepokojących zmian miażdżycowych czy zatorowych.