USG ślinianek u dorosłych

Schorzenia w obrębie gruczołów wydzielających ślinę mogą powodować dyskomfort oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do ich diagnostyki najczęściej wykorzystuje się USG ślinianek. To nieinwazyjne badanie obrazowe pozwala na dokładną ocenę tych struktur oraz na ewentualne wykrycie nieprawidłowości zarówno w małych, jak i w dużych gruczołach ślinowych. Jego wykonanie jest przydatne m.in. w przypadku nawracającego bólu gardła, trudności z przełykaniem śliny czy opuchnięcia okolicy podżuchwowej twarzy.

Czym są ślinianki i jaką pełnią funkcję w organizmie?

Istotną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego odgrywa ślina. Poza tym, że zmiękcza i nawilża pokarm, ułatwia jego przełykanie. Jej wytwarzanie jest możliwe dzięki śliniankom – niewielkim gruczołom zlokalizowanym w okolicy uszu, żuchwy oraz języka. Receptory wydzielania śliny są stymulowane w odpowiedzi na bodźce takie jak kontakt z pożywieniem. Szacuje się, że ślinianki każdego dnia produkują ok. 1-1,5 litra fizjologicznego płynu umożliwiającego utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Minimalne zaburzenie ich pracy może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi.

Co obejmuje badanie USG ślinianek?

Jak wiele innych narządów, również gruczoły wydzielające ślinę są narażone na różnego rodzaju schorzenia. W ich diagnostyce znajduje zastosowanie USG ślinianek. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie obrazowe pozwala na dokładną ocenę struktur podżuchwowych, przyusznych oraz podjęzykowych. Osoby, które zgłaszają się na USG ślinianek, często wymagają zbadania całej okolicy szyi. Dodatkowo w ramach jednej wizyty lekarz może wykonać badanie USG okolicznych węzłów chłonnych.

USG ślinianek – wskazania do wykonania badania

Każda niepokojąca zmiana w obrębie gruczołów ślinowych powinna zostać skontrolowana u lekarza. Przykładowe wskazania do wykonania USG ślinianek u dorosłych to:

  • nawracający ból gardła lub uszu,

  • uczucie suchości w ustach,

  • obrzęk twarzy w okolicy żuchwy,

  • trudności z przełykaniem śliny,

  • osłabienie, podwyższona temperatura.

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można wykryć m.in. takie schorzenia jak kamica ślinianek, ostre bakteryjne zapalenie ślinianek, torbiele, gruczolaki oraz nowotwory płaskonabłonkowe.

Jak się przygotować do USG ślinianek?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jedyne, o czym warto pamiętać, wybierając się na USG ślinianek, jest odpowiedni ubiór. Najlepiej założyć luźną bluzkę, która nie zasłoni szyi i nie będzie przeszkadzała w wykonaniu badania (nie powinien to być golf). Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tej procedury są rany i oparzenia w obszarze, do których lekarz przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego.

Jak często wykonywać USG ślinianek?

Badanie powinno być przeprowadzane za każdym razem, kiedy pacjent odczuwa bolesność gruczołów ślinowych, ma problemy z przełykaniem śliny lub doszło do powiększenia ślinianek bez wyraźnej przyczyny. USG pozwala na kompleksową i bezbolesną ocenę ślinianek przyusznych, podżuchwowych oraz podjęzykowych bez naruszania powłok skórnych.