USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych u osób dorosłych

Limfadenopatia jest jednym z częstszych objawów klinicznych, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza. Powiększenie węzłów chłonnych może wskazywać na choroby krwi i układu odpornościowego. W celu dokładnej oceny tych ważnych struktur systemu limfatycznego najczęściej wykorzystuje się ultrasonografię. Badanie USG węzłów chłonnych pozwala na zdiagnozowanie licznych nieprawidłowości w ich obrębie, w tym m.in. zmian nowotworowych, torbieli oraz guzków wywołanych stanem zapalnym.

Węzły chłonne – ważny element układu limfatycznego

W organizmie każdego człowieka znajduje się ok. 600 węzłów chłonnych wchodzących w skład układu limfatycznego. Są obecne pod pachami, na szyi, w klatce piersiowej. Te drobne struktury przypominające kształtem ziarna fasoli składają się głównie z limfocytów – białych krwinek niezbędnych do prawidłowej pracy systemu immunologicznego. Gdy w obrębie węzłów chłonnych dojdzie do zwiększenia ich liczby, obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych. W przeważającej większości przypadków taki stan wynika z infekcji. Do niezakaźnych przyczyn powiększonych węzłów chłonnych zalicza się m.in. choroby nowotworowe (głównie białaczki i chłoniaki) oraz przerzuty innych nowotworów.

Co obejmuje badanie USG węzłów chłonnych u dorosłych?

Aby wykonać USG węzłów chłonnych w Centrum Medycznym Kasprzaka w Warszawie, nie trzeba mieć skierowania. Badanie ultrasonograficzne pozwala na dokładną ocenę stanu tych struktur, ich wielkości i kształtu, a także na wykrycie niepokojących zmian. Dzięki tej metodzie obrazowania lekarz może zbadać nie tylko szyjne węzły chłonne, ale także pachowe, karkowe, łokciowe, pachwinowe, podobojczykowe.

USG węzłów chłonnych – wskazania do wykonania badania

To popularne badanie diagnostyczne najczęściej jest wykonywane w sytuacji, kiedy lekarz wykryje nieprawidłowości w obrębie tych struktur w badaniu palpacyjnym.

Bezpośrednie wskazania do przeprowadzania badania USG węzłów chłonnych to:

  • powiększenie i bolesność węzłów chłonnych,

  • aktywna choroba nowotworowa,

  • zmiany w wyglądzie skóry w pobliżu węzłów chłonnych.

Ponadto wskazaniem do poddania się badaniu ultrasonograficznemu węzłów chłonnych może być zaplanowana biopsja, którą wykonuje się w celu ustalenia przyczyny utrzymującego się powiększenia tych struktur.

Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Jedynie, o czym warto pamiętać, to odpowiedni ubiór. W trakcie badania lekarz poprosi o odsłonięcie badanego obszaru, dlatego strój powinien być wygodny i luźny. Cała procedura jest szybka, bezbolesna i nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Jak często należy wykonywać badanie USG węzłów chłonnych?

Badanie powinno być wykonywane za każdym razem, gdy pacjent odczuwa bolesność w okolicy węzłów chłonnych lub doszło do ich powiększenia bez wyraźnej przyczyny. Ogromną zaletą tej obrazowej metody diagnostycznej jest możliwość obserwacji wszelkich niepokojących zmian bez naruszania powłok skórnych.